pokud chceš psřátelit tak kilni SEMKA
neco na rozveseleníhledej tady
reklami hledej tady

peče o pejska 2

2. února 2009 v 20:24 | Evka

Vybavení pro trimování

Nejlepším řešením je kompletní trimovací stůl. Pořídit si jej doporučujeme každému chovateli výstavních psů. Nahradit ho lze stolem obyčejným, který vybavíme neklouzavou podložkou (koberečkem nebo gumou, která se pak lépe očistí od chlupů) a tzv. šibenicí, kterou použijeme v případě, že pracujeme bez pomocníka. Je to jakýsi stojan, který se připevní k desce stolu podobně jako třeba mlýnek na mák, a z jehož pohyblivého ramene na utahovacím kloubu visí ohlávka. S její pomocí bude pes pořádně stát, aby měl člověk obě ruce volné na vlastní trimování. Ani taková ohlávka však nepomůže, pokud pes není odmala zvyklý na péči o srst a bude zbývající částí těla na podložce zmítat tak, že by si mohl ublížit!
Jako příslušenství k trimovacímu stolu si pořídíme dva až tři trimovací nože (vyrábějí se pro praváky i leváky) s různě dlouhými zuby: k trimování, dále s hlubšími zuby k trimování uvolněné podsady a nakonec k trimování přechodů mezi různými délkami srsti a k vyčesávání uvolněné podsady. Trimovací nože a nůžky mají zoubkované ostří, které usnadňuje odstranění odumřelých pesíků. Nože jsou zpočátku velmi ostré a tak je třeba pracovat velmi opatrně - nejen proto, abychom neublížili sobě ani psovi, ale také abychom chlupy namísto vytrhávání neořezávali. Až se nože trochu ztupí, bude se s nimi pracovat lépe.
Dále budeme potřebovat jedny velké a jedny malé sponovací nůžky, které využijeme hlavně pro ošetření srsti na břiše psa kolem citlivých partií. A kromě kadeřnických nůžek si pořídíme také nůžky se zuby buď na jedné, nebo na obou stranách - tzv. efilační nůžky. Těmi se odstraňuje přehoustlá podsada, prostříháváme jimi srst a doupravujeme psa po stříhání stříhacím strojkem. Strojek se vyplatí zejména v případě, že nám nejde práce s ručními nůžkami, nebo když pečujeme o více psů.
Nezbytností pro denní péči o drsnosrstá plemena jsou také drátěný kartáč se zahnutými dráty, středně dlouhý a užší kovový hřeben, kartáč na srst drsnosrstých plemen, gumová rukavice s nopky a filcový hřeben. Nekupujeme první, co se nabízí - výrobců je mnoho a ne každý nástroj nám padne "do ruky". Na většině výstav se konají doprovodné prodejní akce a větší koncentrace prodejců na jednom místě poskytne možnost srovnání nejen z hlediska ceny.
Všechny nástroje musíme udržovat v čistotě a v suchu, abychom zabránili zrezivění nůžek a nožů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama